Paintball

Cennik
Promocje
Nasz sprzęt
Czym jest paintball?
       Paintball jest sportem praktycznie dla każdego. Nie ma znaczenia płeć gracza. Wiek również nie odgrywa żadnej roli. Paintball to obecnie najmodniejsza gra strategiczna na świecie dla tych, którzy lubią mocne wrażenia i sportową rywalizację. Gra polega na "pomalowaniu" przeciwników farbą załadowaną do pistoletu. Gry mogą być rozgrywane w lesie, na specjalnie przygotowanych polach lub w budynkach. Stosując odpowiedni markowy sprzęt, można bez problemu grać niezależnie od pogody czy pory roku. Znaczenie w grze ma zarówno inteligencja, zdolność planowania jak i zwinność gracza. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie i zimna krew. Bardzo często paintball jest wykorzystywany jako niekonwencjonalne zajęcia rekreacyjne służące integracji oraz uczące pracy w zespole, umiejętności kreatywnego myślenia i odporności na stres.
 
Nasze pola do gry w Paintball – Śląsk:
Paintball KatowicePaintball Gliwice, Paintball WisłaPaintball Szczyrk, Paintball Pyrzowice, Paintball Tarnowskie GóryPaintball Jaworzno Sosnowiec, Paintball BędzinPaintball Ruda Śląska (Mikołów).
Typy gry

        Rozróżnia się generalnie dwa rodzaje paintballa - paintball leśny oraz speedball.
Paintball leśny, to popularne rozgrywki w lesie. Liczy się w nim głównie taktyka i zgranie zespołowe. Gry w lesie mogą trwać nawet kilka godzin i może w nich brać dowolna ilość graczy. Tereny do takiej gry na Śląsku sa idealne.
Speedball jest turniejową odmianą paintballa. Gry rozgrywają się na specjalnie przygotowanym polu o odpowiednich wymiarach, ogrodzonym siatką zabezpieczającą. W środku pola znajdują się przeszkody w postaci balonów o różnych kształtach. Celem gry jest zdobycie flagi drużyny przeciwnej i doniesienie jej do swojej bazy, co najczęściej kończy się wyeliminowaniem całej przeciwnej drużyny. Czas rozgrywki oraz liczba graczy są ściśle określone.


Sprzęt

Do głównego wyposażenia gracza należą:
- marker, czyli karabin na kulki z farbą,
- maska, jest to niezbędny element chroniący twarz i oczy zawodnika
- butla na sprężone powietrze lub CO2
- kulki z farbą
- odzież ochronna (mundur wojskowy),
- rękawice ochronne.
Oczywiście oprócz osprzętu standardowego istnieje dowolna możliwość skonfigurowania i ulepszenia swojego markera.

Zasady i bezpieczeństwo
       Każdy musi założyć maskę chroniącą oczy i twarz. Większość uczestników zabawy ubiera również wojskowe moro, ponieważ jest twarde i chroni przed strzałami. Wszyscy znają główną zasadę - nie celujemy w głowę i w inne osoby, które nie mają maski. W strefie bezpiecznej tzw. szpitalu na lufy zakładamy barrelbag - atestowane zapezpiecznie chroniące przed przypadkowym wystrzałem kuli z markera.
Statystyki pokazują, że paintball jest bezpieczniejszy od tenisa ziemnego, golfa i wielu innych sportów! Niemniej jednak nie przestrzeganie pewnych określonych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się nieprzyjemną kontuzją.

       Kulki wykonane są z barwnika spożywczego więc są całkowicie nietoksyczne, biodegradowalne a więc bezpieczne dla środowiska.
Ślady z farby można zmyć za pomocą zwykłej wody lub wytrzeć szmatką. Pomimo tego, że kulki z farbą są dość lekkie, to strzał z bliskiej odległości może zakończyć się bolesnym siniakiem.


Historia Paintball'a

        Paintball wymyśliło całkiem niedawno trzech Amerykanów: twórca pistoletu-pompki, makler giełdowy, oraz właściciel sklepu ze sprzętem narciarskim. Jeden z nich przypadkowo natrafił w katalogu dla farmerów na pistolety do znakowania bydła farbą. Pierwsza gra paintballowa odbyła się w 1981r.,
a brało w niej udział 12 osób. Każda z nich startowała z innego miejsca pola i starała się zdobyć flagi umieszczone na 4 różnych stanowiskach. Co się okazało? Zwycięzcą została osoba nie trafiona ani razu, która nie oddała ani jednego strzału!
Dziś rozgrywanie indywidualnych gier jest rzadkością. Istnieje mnóstwo scenariuszy pozwalających na ciekawą grę zespołową.

       Na koniec rodzi się pytanie: dlaczego dla tylu ludzi gra ta jest tak fascynująca? Przede wszystkim dostarcza wyzwalającej adrenalinę rozrywki, daje możliwość poznania zwycięstwa jak i porażki. Jest grą integracyjną często między nie znającymi się zawodnikami rodzi się współpraca i koleżeństwo dzięki niby-niebezpiecznemu charakterowi paintballa. Jak pisze autor jednego ze znanych podręczników gry: "do niezwykle szybkiego rozwoju tego sportu [...] przyczyniło się przede wszystkim to, że jest on czystą, upajającą zabawą, która pozwala Ci zapomnieć o dorosłych troskach i znów stać się rozbrykanym dzieckiem."


Paintball dziś

       Od 2006 roku obserwujemy w Polsce ogromny wzrost popularności paintballa. Ze względu na przystępną cenę sprzętu jak i coraz bogatszą bazę firm organizujących rozgrywki paintball. Polacy często wykorzystują paintball szukając inspiracji na: wieczór kawalerski, wieczór panieński, spotkanie z przyjaciółmi ze szkolnych lat, rodzinne popołudnie, urodziny (nie tylko dla dzieci), wycieczki szkolne (szczególnie popularne wśrórd maturzystów). Polskie firmy wzorem zachodnich wykorzystują paintball w celach motywacyjnych i szkoleniowych, organizując imprezy integracyjne, czy pikniki firmowe dla pracowników oraz klientów. Paintball na Śląsku jest obecny również jako atrakcja towarzysząca otwartych imprez masowych jako strzelnica czy mobilne pole speedball'owe.

Jak zacząć?

        Jeśli chciałbyś poczuć to na własnej skórze, masz dwie możliwości: zdecydować się na zakup własnego sprzętu (służymy fachową poradą) lub nie inwestując w sprzęt skorzystać z usług najlepszych na Śląsku, czyli naszych. Poznaj naszą ofertę gier paintball.


Przeżyj z nami swój niezapomniany wieczór kawalerski i imprezę fimową!